Pokud chcete ušetřit na údržbě domova, váš komín a krb rozhodně nejsou věci, které by měly být na seznamu položek. Než doma zažehnete krb nebo jiný spotřebič, je potřeba se ujistit, že je čistý a bezpečný pro použití.

Podle doporučení je dobré komín profesionálně zkontrolovat a vyčistit jednou za rok. Je mnoho dobrých důvodů pro inspekci a údržbu, tady jsou 3 nejdůležitější:

1. Zabránění požáru

Oheň v krbu, nebo kamnech je příjemná věc, dodá pocit rodinné pohody, ale co opravdu nechcete je, oheň, který není pod kontrolou, neobvykle silné zvuky praskání, mnohem hustější kouř, který štípe do očí. Bohužel požáry komínů, nejsou obvykle tak silné, aby vzbudili pozornost sousedů. Někdy hoří pomalu a jsou těžko postřehnutelné, ale dosahují vysokých teplot a mohou „prosáknout“ skrze zdi vašeho domu a způsobit vznícení čehokoliv hořlavého. Plameny z komína se mohou rychle rozšířit do zdí, nebo do střešní konstrukce a způsobit obrovskou škodu, jak vašemu domu, tak domům v okolí. To je scénář, jako z noční můry, ale lze tomu zabránit při správné péči a údržbě o váš komín. Během času se komíny ucpávají „kreozotem“ – dřevným a uhelným dehtem, sazemi, které jsou produktem spalování. Kreozot je černá, nebo hnědá hmota, která se po čase objevuje a pokrývá vnitřek vašeho komínu. Tato vrstva je vysoce hořlavá a stačí málo k jejímu vznícení. Špatné proudění vzduchu je jedna z příčin její tvorby, proto je pravidelné čištění komínů, tak důležité.

2. Ochrana zdraví

Tichý zabiják jménem Carbon-monoxide, česky Oxid uhelnatý způsobuje po zvýšeném vystavení otravu organismu. Oxid uhelnatý se tvoří při každém spalování topného paliva. I při malých dávkách dokáže způsobit bolesti hlavy, závratě, zmatení a ztrátu vědomí. Ucpaný komín, nebo komín s nesprávně fungujícím odtahem může způsobit hromadění tohoto nebezpečného plynu. Oxid uhelnatý je příčinou velkého množství úmrtí a mnoho těchto případů je z důvodu ucpaných spalinových cest. Proto je důležité mít jistotu, že komín má dobrý odtah.

3. Poškození kouřem

Pokud není komín kvalitně vyčištěný, nahromadí se uvnitř saze. To způsobí, že kouř se bude těžko dostávat ven kvůli špatnému tahu a může způsobit, že kouř zanese interiér vašeho domova. Zanáší, jak orgány členů domácnosti, tak nábytek a vybavení. Někdy může kouř způsobit i zčernání okolí krbu, nebo kamen, které je velmi náročné odstranit. 

Pokud ušetříte výdaje na údržbě komínu, krbu a kamen, doslova si zahráváte s ohněm. Dobrou zprávou je, že těmto 3 rizikům lze zabránit prevencí. Ujistěte se, že je váš komín udržovaný a kontrolovaný profesionály v oboru, alespoň jednou ročně a užijte si bezpečí při používání krbu, nebo kamen.

Historie kominictví

Kominíci nosí typickou uniformu, proto je poznáte už z dálky. Říká se, že když uvidíte kominíka,...

Máte dotaz, nebo se chcete objednat?